Trochę rozmawiamy a trochę milczymy...

Patrzę na opadające liście. Czuję zimne poranki. Po jodze siedzimy na tarasie. Księżyc jasno świeci. Trochę rozmawiamy a trochę milczymy.
Czytam u Gabora Mate o naszych mózgach i o tym, że związki międzyludzkie tworzą połączenia między neuronami.

Podczas ostatniego Kino Kobiet z Pyskowic oglądałyśmy odcinek serialu Sprzątaczka (Maid). Potem jeszcze długo (jak zawsze!) rozmawiałyśmy.

Z jedną z kobiet po seansie o bardzo osobistych sprawach. Opowiedziała mi o poważnym wypadku, który przeżyła i o powrocie do ,,życia” i jak bardzo w tym powrocie pomogła jej praca dla innych ludzi. I relacje.

Trzy czwarte wzrostu naszego mózgu dokonuje się już poza macicą, głównie w pierwszych latach życia.

I bardzo porusza mnie ten fragment:

,,Wiemy, że większość dorosłych przewlekłe uzależnionych od substancji psychoaktywnych doświadczyła w niemowlęctwie i w dzieciństwie krzywdzenia, które pozostawiło niezatarty ślad na ich psychice.

Ich mózgi nigdy nie dostały szansy” (Gabor Mate, Bliskie spotkania z uzależnieniem)

Nikt nie wpada w depresję celowo a przecież u młodych matek często związana jest ona z braku wystarczającego wsparcia ze strony środowiska.

Na każdym etapie naszego życia relacje są ważne.
Bardzo lubię Gabora.
Lubię Jego empatyczne i pełne miłości podejście do drugiego człowieka.


Patrzę na opadające liście. Czuję zimne poranki. Po jodze siedzimy na tarasie. Księżyc jasno świeci. Trochę rozmawiamy a trochę milczymy.

PS W przyszłym tygodniu podczas yin jogi będziemy czytać ,,Kiedy ciało mówi nie czyli o kosztach ukrytego stresu”. Również Gabora Mate.

Wrzesień 2022 r.
Katarzyna Szota-Eksner
Geek Factory