Co to znaczy ,,nie wyglądać na swój wiek

,,Kilka lat temu prowadziła wykład na TEDx, w którym tłumaczyła, że seniorzy to nie jest jakaś tam grupa naprawdę wiekowych osób, którym został skrawek życia. To potężna grupa społeczna, która ma przed sobą dekady funkcjonowania i powinna mieć na to przestrzeń. Seniorom należy się własny pokój – czyli niezależność finansowa, kawałek przestrzeni dla siebie, szacunek od bliskich i państwa” (Ewa Woydyłło z książki ,,Własny pokój. O stawaniu się kobietą”)
Co to znaczy ,,nie wyglądać na swój wiek”?

W jednej z wywiadów z książki ,,Seksulożki, Sekrety gabinetów” czytam z uśmiechem o scenie na przystanku tramwajowym. Stoją cztery staruszki i jedna mówi: ,,Chodźcie dziewczyny!”

Bo dziewczyńskość jest ważna przez całe życie, chociaż często o niej zapominamy. Bycie radosną i energiczną, a nie tylko przeczołganą przez smutki i traumy, które niestety nas nie oszczędzą.

Zdarza się, że do seniorek, które przychodzące do mnie na jogę jakoś tak intuicyjnie zwracam się właśnie w ten sposób – dziewczyny, dziewczęta. I uśmiechamy się do siebie. Wbrew temu co opowiada się o seniorkach, one nie narzekają, na jodze często wybuchają śmiechem i są bardzo bezpośrednie. Bardzo lubię zajęcia z nimi. Na pokazach Kina Kobiet, które prowadzę stanowią większość i chętnie zabierają głos. (Gdzie są wtedy ich mężowie czy kochankowie, to zapewne temat na innego posta).

Podobno amerykańskie czasopismo ,,Allure” ogłosiło w 2017 roku obowiązujący odtąd na jego stronach zakaz używania określenia ,,przeciw starzeniu”, stosowanego w odniesieniu do zabiegów medycyny estetycznej i kosmetyków.

,,Jeśli w życiu jest cokolwiek nieuchronnego, to fakt starzenia się, z każdą minutą i z każdą sekundą” – pisała redaktorka naczelna czasopisma. (źródło ,,Czarownice, Niezwyciężona siła kobiet, Mona Chollet)

Słowa mają znaczenie i czas zatem przestać traktować życie niczym górkę, z której ukończywszy dajmy na to czterdzieści lat, pozostaje nam już tylko ze smutkiem się staczać. ,,Moje seniorki” z zajęć jogowych mają w sobie często młodzieńczy i radosny błysk w oku czym nieustannie mnie zaskakują.Październik 2019 r.
Katarzyna Szota-Eksner
Geek Factory