Matki i córki...

Ile nazwisk sławnych i pięknych kobiet potrafi wymienić Twoja córka? A ile nazwisk kobiet mądrych, mających wielkie osiągnięcia i wpływ na dzieje ludzkości? - pyta w jednym ze swoich felietonów Paulina Młynarska.
Celem dość popularnego kiedyś konkursu firmy Oriflame ,,Matka i Córka - Naturalna Więź”, o którym pisze Elżbieta Korolczuk w swojej książce było podkreślenie roli i siły naturalnych więzi łączących matki i córki. Ale sam konkurs zorganizowany został na podobieństwo konkursu piękności. W materiałach dla kandydatek pojawiało się często słowo casting a warunkiem uczestnictwa było przesłanie organizatorom wspólnej fotografii na której będą widoczne całe twarze i figura obu uczestniczek konkursu.

Co roku w finale konkursu znajdowały się kobiety młode a żadna z matek nie przekroczyła 50 roku życia. Średnia życia kobiet w Polsce wynosi obecnie 79 lat ale jak widać dla organizatorów konkursu ,,atrakcyjna” była tylko grupa młodsza.

Bo młodość jest przecież Twoim (matki) obowiązkiem!

Z drugiej strony Elżbieta Korolczuk w swojej książce przywołuje Zorka Projekt pt Matki, którego bohaterkami były kobiety: motornicze tramwajów, kulturystki, zakonnice, a także bezdomne matki z dziećmi, zamieszkujące w ośrodku Bajka.

Patrzę na zdjęcie trzech pokoleń kobiet, wszystkie są w bieliźnie, patrzą prosto w twarz potencjalnym widzom, nie próbują być zalotne i nie udają słodkich kobietek. Ich ciała nie zostały poddane retuszom, są zbyt obfite i takie...nie ugładzone.

Odzyskamy swoje ciała?

,,W 2002 roku 34,4% kobiet uznało, że czują się przede wszystkim matkami, zaś na kolejnym miejscu jest rola żony (30,4%). Znacznie rzadziej identyfikowano się z szerszym znaczeniowo określeniem kobieta (11%), w ogóle nie było zaś kobiet, które odpowiedziałyby, że czują się przede wszystkim kochankami”.

Na szczęście ciąża (oczywiście tylko ta małżeńska) zmywa wszystkie grzechy i powoduje przemianę złej kobiety w dobra matkę.

Adrianne Rich w ,,Zrodzonych z Kobiety” pisze, że potrzebujemy naszych matek - silnych matek i silnych córek.

,,Kobieta, która wierzy w siebie, która jest bojowniczką i kontynuuje walkę o stworzenie przestrzeni życiowej wokół siebie, demonstruje córce, że takie możliwości istnieją.”

Jakie to jest niestety trudne i wielopłaszczyznowe...

Polecam książkę (którą cytuję powyżej) ,,Matki i córki we współczesnej Polsce” Elżbieta Korolczuk. Mam nadzieję, że uda nam się zaprosić panią Elżbietę do naszego Klub Książki Kobiecej 🙏🏻
Lipiec 2019 r.
Katarzyna Szota-Eksner
Geek Factory