Odetchnąć pełną piersią...

Nie można nie oddychać. Ani zbyt długo oddychać za płytko. W końcu jakaś siła każe Ci zrobić głęboki wdech. Odetchnąć pełną piersią.
E. Annie Proulx autorka ,,Tajemnicy Brokeback Mountain”, ,,Kronik portowych” i ,,Drwali” swoją debiutancką powieść napisała dopiero po pięćdziesiątym roku życia. I zdobyła Nagrodę Pulitzera. Po sześćdziesiątce zamieszkała w miejscu, o którym zawsze marzyła. Dziś ma 84 lata. Od dziesięcioleci podróżuje po Stanach starą furgonetką, której bagażnik zapełnia przeróżnymi znaleziskami. Jej życie jest totalnie-nietypowe. Miała kilku mężów, imponującą gamę wykonywanych zawodów a ostatnio kiedy dziennikarze zadawali jej głupie pytania to postraszyła ich nabitą strzelbą.

W sobotę kiedy wracałam z warsztatów, na obwodnicy Pyskowic wyprzedziła mnie kobieta na motorze. Miała na sobie białą skórzaną kurtkę z różowymi dodatkami. Kiedy zatrzymała się przede mną na światłach, to na chwilkę zdjęła kask. Potrząsnęła głową a blond włosy rozsypały się na jej ramionach.

...

Clarissa Pinkola Estes w ,,Biegnącej z wilkami” wspomina, że kiedy była dzieckiem, a przemysł dopiero zaczął zmieniać oblicze Ziemi, w basenie Chicago jeziora Michigan zatonęła barka z ropą. To była prawdziwa katastrofa ekologiczna. Po każdym dniu spędzonym na plaży matki szorowały swoje dzieci, które lepiły się od ropy. Coś kazało im bez słowa sprzeciwu spokojnie zmywać oleiste plamy, choć zdezorientowane i zgnębiony dusiły w sobie gniew.

(Sama czasem zastanawiam się nad swoją biernością i uległością.)

Za uciekanie z klatki.
Za mówienie głośno niewygodnych rzeczy.
Za wyjście poza ogólnie przyjęte normy społeczne kobietom grożą srogie kary.
Za pójście swoją drogą. (Czy zdarzyło Wam się słyszeć, że histeryzujcie, bo macie okres?)

Clarissa pisze:
Nie można nie oddychać. Ani zbyt długo oddychać za płytko. W końcu jakaś siła każe Ci zrobić głęboki wdech. Odetchnąć pełną piersią.
...

Kobieta na motorze odwróciła się do mnie i uśmiechnęła. Nie była wcale młoda. Jej twarz poorana była zmarszczkami a włosy...były przecież siwe!
Maj 2019 r.
Katarzyna Szota-Eksner
Geek Factory