Czy Pani już przekwitła...?

Nasze ostatnie Herstorie: kobieta opowiada mi o gwałcie, który przeżyła lata temu oraz wzruszające spotkanie przy okazji sprzedaży mojej książki z Kobietą, która próbuje sobie radzić po stracie bardzo bliskiej osoby.
Tak, to mogą być pierwsze objawy menopauzy proszę pani.
Pani
Już
Przekwitła.
Dziękujemy pani. (Czy taka informacja przyjdzie drogą oficjalną? Listem? Mailem? A może orzeknie ją brodaty mężczyzna? Mądry, biały i heteroseksualny? Najlepiej w lekarskim kitlu!)



ma nieszczęście dojrzewać w pokoleniu przesuń-zalajku-zagadaj-zaproś-przeleć, w którym mężczyźni oczekują, że dasz im na pierwszej (i jedynej) randce, nie będziesz mieć absolutnie żadnych włosów łonowych i zgodzisz się robić wszystkie obleśne rzeczy, które wyczyniają kobiety w pornosach i w Internecie
Yazz podejrzewa, że chłopcy w jej akademiku oglądają je dzień i noc, ci chłopcy, których rzadko widuje się poza ich pokojami (wykłady? jakie wykłady?)
(fragm. Kobieta, dziewczyna, inna)



Trochę jestem tu i tu. Pomiędzy.


a teraz spróbuję pisać jak Bernardine Evaristo autorka książki Dziewczyna, kobieta, inna - wyjątkowa narracja bez wielkich liter na początku i kropek na końcu
książka pełna współczucia
świetnie napisana
12 kobiecych postaci i ich podróż przez życie
polecam całym moim feministycznym sercem



Nasze ostatnie Herstorie:

kobieta opowiada mi o gwałcie, który przeżyła lata temu,
oraz wzruszające spotkanie przy okazji sprzedaży mojej książki z Kobietą, która próbuje sobie radzić po stracie bardzo bliskiej osoby.

A w nocy oglądam serial Shtisel (o ortodoksyjnych żydach z Jerozolimy), i utkwiła mi w pamięci jedna scena. Mąż Giti wyjeżdża do Argentyny, ma zamiar potajemnie rozpocząć życie z inną kobietą. Szybko jednak opamiętuje się i wraca. Dobrze, bo Giti zostaje sama z piątką dzieci a niebawem okazuje się, że szóste jest w drodze. Giti decyduje się na aborcję i pomimo tego, że musi przejść przez komisję, która zatwierdzi jej decyzję to jednak dostaje zgodę. Rozumiecie? W tak ortodoksyjnym środowisku kobieta jednak może koniec końców zdecydować sama. (Polsko gdzie jesteś?)

Aczkolwiek rad udzielają jej rabini. Brodaci i wszystkowiedzący.
(Wg badań UN Woman - kobiety w Polsce stanowią tylko 24% wszystkich osób, które pojawiają się w mediach)

dlatego wierzę w moc siostrzeństwa
i w moc działania
do końca życia będę w to wierzyła
amen

Ps Moja książka HerStory Herstorie silnych kobiet...
Kwiecień 2021 r.
Katarzyna Szota-Eksner
Geek Factory