Kobiece ciało to pole bitwy...

,,Według badań WHO Polki zajmują pierwszą pozycję wśród nastolatek z 42 europejskich krajów, jeśli chodzi o negatywną ocenę swojego wyglądu." Natomiast z badań TNS OBOP wynika, że ponad 80 procent kobiet z wyższym wykształceniem poddałoby się operacji plastycznej, gdyby mogło. Cytuję za ,,Seksuolożki. Sekrety gabinetów." Marta Szarejko.
Po występie Kayah na TOP Sopot Festival 2019 Filip Chajzer zwrócił się do widzów i do samej piosenkarki, słowami: "Ależ się ona trzyma".

Kayah w tym roku skończy 52 lata. Mogłaby mieć 70 lub 17 – nie oznacza to jednak, że publiczne wypominanie jej wieku i sugerowanie, że kobieta po przekroczeniu X lat już "się nie trzyma", jest stosowne.

Bo kobiece ciało to pole bitwy.

,,Według badań WHO Polki zajmują pierwszą pozycję wśród nastolatek z 42 europejskich krajów, jeśli chodzi o negatywną ocenę swojego wyglądu.”
Natomiast z badań TNS OBOP wynika, że ponad 80 procent kobiet z wyższym wykształceniem poddałoby się operacji plastycznej, gdyby mogło. Cytuję za ,,Seksuolożki. Sekrety gabinetów.’’ Marta Szarejko.

W rozdziale ,,Wstyd, czyli rozmowa o problemach seksualnych nastolatek” Aleksandra Józefowska, pedagożka i edukatorka seksualna mówi, że najbardziej czego wstydzą się nastolatki to jest ich własne ciało. ,,Mają restrykcyjne spojrzenie na ciało, bardzo pilnują swojego wyglądu. To się niestety zaczyna już we wczesnym dzieciństwie. Kiedyś byłam świadkiem takiej sytuacji: czteroletnia dziewczynka na plaży nie chciała zdjąć sukienki, pod którą miała kostiumik - teraz jest taka moda, żeby nawet najmłodsze dziewczynki wciskać w kostiumy kąpielowe i zasłaniać ich brak piersi - bo uważała, że jest za gruba. Przecież to dziecko nie mogło mieć takiej świadomości, musiało usłyszeć to w domu. Najprawdopodobniej od mamy.”
(Cytuję za ,,Seksuolożki, Sekrety gabinetów”, str. 59)

Bo ciało to skafander, który musi być idealny.

Nieźle się trzymamy. Jesteśmy zrobione ale jednocześnie przeźroczyste. Rzadko mamy władzę, czasem mamy jakieś tam pieniądze, ale za to przecież ładnie wyglądamy. Czasem nawet ślicznie z odpowiednio wymodelowanymi piersiami, rzęsami i pupami. Nie pobrudź się i nie wydurniaj. O innych kobietach mówimy - wygląda jak dziwka, taka stara a dekolt do pępka!

Kobiece ciało to pole bitwy.


Sierpień 2019 r.
Katarzyna Szota-Eksner
Geek Factory