Spisuję kobiece opowieści

O książkach
Zwierzę...
Styczeń 2022 r.
Kiedy doszliśmy do pozycji trupa, Alice puściła White Pepper Ice Cream, Cibo Matto. Chodziła po sali między leżącymi ciałami, kucała przy każdej głowie i obiema dłońmi rozpłaszczała przestrzeń między ramionami a piersią. Kiedy zrobiła tak ze mną, mimowolnie otworzyłam oczy i popatrzyłyśmy na siebie. Poczułam, jak błękit jej oczu odbija się w moich. Prawie zemdlałam. Niedługo potem wstałam i wyszłam z zajęć przed namaste.
O książkach
O tym co nam pomoże przetrwać...
Listopad 2021 r.
Obrastamy w siłę. W relacje. W emocje. W działania. Rośniemy wokół traum. Wypuszczamy nowe pędy. Pędy relacji, pędy wzrastania.
O książkach
To jest smutna książka...
Październik 2021 r.
Bądź piękna, bądź grzeczna, miej czyste myśli i czyste sny, uśmiechaj się, bądź fun, bądź trendi, miej stajla, dziewczyno, miej klasę, twoje włosy są tego warte, spójrz w wyszczuplające lustro w markowym, eleganckim sklepie, jaka piękna, a jaka zgrabna, nie zapomnij o lekkim makijażu, krem przeciwzmarszczkowy dla dwudziestopięciolatek, dieta jogurtowa, dieta białkowa, dieta sto kalorii, dwa plasterki świnki zawiniętej w liść sałaty i sok pomarańczowy. Pamiętaj, brzuch należy mieć wciągnięty, a piersi duże i pełne, duże jasne, włosy długie bez końcówek rozdwajających się, twarz uśmiechnięta, zęby wyszczerzone. Piękna kobieta zna swoje miejsce.
O książkach
Niedostatek...
Wrzesień 2021 r.
Życie to nieustający proces odnajdywania w sobie odwagi, aby w pełni z niego korzystać. Zasadniczą sprawą w procesie rozwijania wrażliwości jednostki jest uczenie jej, jak skutecznie radzić sobie z okropnościami tego świata, a jednocześnie pozostać człowiekiem o otwartym sercu, nie tłumiącym siebie i nie ograniczającym swojego Ja.
O książkach
Wspólnota... (o filmie i książce Nomadland)
Czerwiec 2021 r.
Nie wiem jak to jest i czy obraz w Nomadland jest przesłodzony czy też nie i czy wędrowcy-koczownicy siedzący wokół ogniska na pustyni a potem ruszający samotnie w drogę są szczęśliwi i czy to jest obraz o odrzuceniu czy raczej o solidarności i czym to szczęście jest ale zatrzymuję się właśnie nad tym momentem wspólnoty, bycia razem w chwili i życia pomimo nie wpasowania się w kapitalistyczny wyścig (chociaż gorzkich momentów jest w filmie wiele).
O książkach
Oto świat. Piękne i straszne rzeczy będą się zdarzać...
Czerwiec 2021 r.
W Czerwcowym Kominkowie czytałyśmy Sezon na truskawki Marty Dzido. I w Silnej podczas Wakacji z Jogą dla Kobiet na pomoście i nad jeziorem pewnie też będziemy czytały🍓
O książkach
Niech wszystko płonie...
Czerwiec 2021 r.
,,To błogosławieństwo znać wolną kobietę. Czasem stanie przy tobie i potrzyma ci lustro. Pomoże ci przypomnieć, kim jesteś.”
O książkach
Trzy kobiety czyli rzecz o pożądaniu...
Październik 2020 r.
Mocne trzy herstorie. Również o dawaniu kobietom głosu i prawa do opowiadania o tym, co je podnieca i ekscytuje. Ale to jest też ważny głos w debacie nad tym dlaczego jesteśmy skłonne/skłonni bardziej uwierzyć przystojnemu nauczycielowi (żona, dwójka dzieci i domek na przedmieściach oraz szeroki uśmiech) niż nastolatce z trudnego domu.
O książkach
Co to za książka jest...!
Maj 2020 r.
Czy wiedziałyście o tym, że Chinki tysiąc lat temu pisały listy własnym pismem, które wynalazły, ponieważ nie mogły chodzić do szkoły jak ich bracia. Nazwały je ,,pismem kobiecym”. Listy pisały do siebie nawzajem bardzo otwarcie buntując się przeciw ograniczeniom, którym podlegały. Niektóre kobiety kazały się nawet pochować wraz ze swoimi listami przyjaźni, tak ważne dla nich były.
O książkach
O sile i drodze...
Kwiecień 2020 r.
Postanowiłam więc wmówić sobie coś innego, niż zwykle opowiada się kobietom. Zadecydowałam, że jestem bezpieczna. Jestem silna. Jestem dzielna. Nic mnie nie pokona. Upieranie się przy tej wersji było trochę jak pranie mózgu, ale na ogół przynosiło dobry rezultat.
O książkach
To nie jest literatura. To czarownictwo....
Listopad 2019 r.
Nazywana ją wielką czarownicą literatura brazylijskiej. ,,Uwaga na Clarice - lata temu jeden z przyjaciół przestrzegał czytelniczki. - To nie jest literatura. To czarownictwo.”
O książkach
Kobiece ciało to pole bitwy...
Sierpień 2019 r.
,,Według badań WHO Polki zajmują pierwszą pozycję wśród nastolatek z 42 europejskich krajów, jeśli chodzi o negatywną ocenę swojego wyglądu." Natomiast z badań TNS OBOP wynika, że ponad 80 procent kobiet z wyższym wykształceniem poddałoby się operacji plastycznej, gdyby mogło. Cytuję za ,,Seksuolożki. Sekrety gabinetów." Marta Szarejko.
123
Geek Factory