Nie odwracać wzroku...

A co może zaoferować zgwałconej Siostrze-Ukraince państwo polskie?
Oczywiście trzeba też żyć i robić te codzienne czynności oraz zarabiać pieniądze, kochać się i malować paznokcie. Ale nie wolno odwracać wzroku.

Aktywistka
,,Cholera jasna, nie mogę pogodzić się z tym, żeby w XXI wieku jedną z części pomocy dla uchodźców była pigułka po gwałcie!”. - mówią Norwegowie kupujący pigułki "dzień po", które Aleksandra Weder Sawicka zbiera dla uchodźczyń.

Aleksandra Weder Sawicka w zeszły weekend napisała na Facebooku, że potrzebne są pigułki „dzień po” dla ofiar gwałtu na Ukrainie i trzy dni później wysyłała już ich 500 sztuk do Polski. Zdziwiła panią taka błyskawiczna reakcja społeczeństwa norweskiego? (Pyta dziennikarka)

A co może zaoferować zgwałconej Siostrze-Ukraince państwo polskie?

(Od fundacji Kai Godek, dowie się, że chęć dokonania legalnego w Ukrainie zabiegu czyli aborcji, jest porównywalna ze zbrodniami, których ona doświadczyła w trakcie wojny)

Gwałt wojenny to zbiorowa trauma, która dotyka całych pokoleń kobiet.

Jest też traumą, która rozlewać się będzie również na pomagających. Należy o tym mówić i pisać, nie wolno odwracać wzroku!
(Oraz czy sprawcy zostaną ukarani?)

Mądrze i z wielkim znawstwem o traumie gwałtu wojennego pisze Wiola Rebecka-Davie.

Pomaganie jest trudne, nikt nas nie uczył jak pomagać na taką skalę. Tak jak radzenia sobie z silnymi emocjami też nas nikt nie uczył - ogarnij się, bądź grzeczna, weź się w garść, nie histeryzuj.

Dlatego należy rozmawiać. Nie odwracać wzroku.

Ludzie
Ludzie
Ludzie

To jest walka dobra ze złem.
Walka.

Porażająca grafika Matyldy Damięckiej

Kwiecień 2022 r.
Katarzyna Szota-Eksner
Geek Factory