O szczęściu...

To nieprawda, że życie szczęśliwe to życie pozbawione problemów. Szczęśliwe może być dopiero życie, które wiąże się z przełamywaniem trudności. (prof. Zygmunt Bauman).
Szczęście to pokonywanie trudności. Radzenie sobie z nimi.

Szczęście to chwile, w których widzimy, że poradziliśmy sobie z trudnościami. Że sprostaliśmy wyzwaniom jakie rzucił nam los.

W bogatych społeczeństwach to wszystko się gubi. Mamy dość zapasów. Nie grozi nam bieda. To, czego w żadnym wypadku nie zagwarantuje nam państwo to bycie wśród ludzi. Bycie blisko. Poczucie wspólnoty.
(Luźne przytoczenie słów prof. Zygmunta Baumana wypowiadającego się w filmie ,,Szwedzka Teoria Miłości’’ w reżyserii Erika Gandini, film z 2015 roku).Izolacja.

Samotność.

Co czwarty Szwed umiera w samotności. Podobno powstała w Szwecji specjalna instytucji, zajmująca się poszukiwaniem krewnych czy spadkobierców zmarłych. (Poruszająca scena w której dwoje detektywów przeszukuje mieszkanie mężczyzny odnalezionego w dwa lata (!) po jego samobójczej śmierci. Nieboszczyk nie zalegał z opłatami, zatem dopiero nieprzyjemny zapach, jaki rozchodził się z jego mieszkania, wzbudził zainteresowanie sąsiadów…). Film ,,Szwedzka Teoria Miłości”


Puste ulice.
Pusta joga.
Zamknięte kawiarnie.
Sklepy.
Parki.
Zamknięty świat.

Idę przez pola z Futu. Pan z pieskiem to ruchomy punkcik na horyzoncie. Zbliża się. Mój pies zaczyna intensywnie machać ogonkiem i śmiesznie powarkuje. Chwila. Chwila namysłu. Punkcik oddala się szybko.To dobrze, że wciąż rozmawiamy. Wirtualnie albo telefonicznie (bardzo się boję – mówi bliska mi kobieta.)

To nieprawda, że życie szczęśliwe to życie pozbawione problemów. Szczęśliwe może być dopiero życie, które wiąże się z przełamywaniem trudności. (prof. Zygmunt Bauman)
Brzmi bardzo aktualnie...

...

Fotka stara bardzo, z czasów kiedy wiele spraw toczyło się jeszcze normalnie. Na fotce moja córka sprzed lat i przypadkowo spotkana na spacerze pod Pyskowicami niezwykle uprzejma i życzliwa pani. Droga Starsza Pani, jak teraz toczy się Pani Życie?


Marzec 2020 r.
Katarzyna Szota-Eksner
Geek Factory