O tym co niewypowiedziane...

I jeszcze myślę o tym, że czasem na jogę przychodzicie spięte a potem tama pęka. Ale też ważne jest to, że jesteśmy razem. Rozmawiamy. Bo najgorsze jest milczenie.
Tydzień temu w sobotę w Pyskowicach po filmie w ramach pokazu Kino Kobiet z Pyskowic długo rozmawiałyśmy.

Obiecująca. Młoda. Kobieta (2020), reż. Emerald Fennell

Film opowiada o kobiecie, która zaczyna wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Cassie to imprezowa dziewczyna, zalana zatem w trupa korzysta z pomocy chętnych kolesi, którzy przecież się nią zaopiekują (ale wywożąc ją do swojego domu). To ma naprawdę miejsce, każdego weekendu w każdym klubie dziewczyny upijają się albo przy pomocy pigułki gwałtu tracą świadomość. A co się dzieje w filmie, kiedy kolejny napalony facet zaczyna dobierać się do rzekomo pijanej Cassie…?

Ale to jest przede wszystkim film o milczeniu. A także o obwinianiu ofiar.

A może była za ładna? Miała za krótką spódniczkę? Była pijana?

Jedna z Kobiet z widowni po filmie opowiedziała o swojej koleżance, która została zgwałcona w drodze z dyskoteki (i po co szła po nocy sama?- tak mówili niektórzy). To było dawno, dawno temu.

Druga z Kobiet podeszła do mnie po spotkaniu. Historia dalszego życia zgwałconej przez kolegę jej ojca - przyjaciółki - mogłaby być fabułą kolejnego filmu. Albo materiałem na herstorię.

Statystyki są bezlitosne.

Według raportu Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER prawie 90% kobiet doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego.
94% przypadków przemocy seksualnej nie jest w Polsce zgłaszanych.
Polskie instytucje państwowe, organy ścigania, wymiar sprawiedliwości, powołane do tego, by wspierać ofiary przemocy, są niewydolne lub przytłoczone skalą zjawiska.

….

Mgła pojawia się dość szybko. Opada od strony dużej Skały a potem raptownie otula drzewa rosnące wokół. Koła samochodu grzęzną w błocie. Pada deszcz. Połamane drobno gałązki nie chcą się palić. Ognisko przygasa. Zza skały wypełza chłód.

Kiedy zapadała ciemność myślę o tym o czym opowiedziałyście mi po sobotnim filmie. W obu przypadkach sprawców nie dosięgła kara. Ale myślę też o tym jak ważna jest rozmowa.

Relacja.

I że ona może przynieść chwilowe ukojenie. Dla świadkiń trudnych zdarzeń. Dla nas, które słuchamy. I jeszcze myślę o tym jak czasem na jogę przychodzicie spięte a potem tama pęka. Ale też ważne jest to, że jesteśmy razem. Rozmawiamy. Bo najgorsze jest milczenie.

Niewypowiadanie.
Niewypowiedzenie.Deszcz pada coraz intensywniej. Moja kurtka przesiąknięta jest zimnem. Schodzimy w dół do samochodu. Mgła przytłacza jak milczenie.Na szczęście człowiek ma wspaniałą cechę – póki żyje, może się rozwijać, szukać relacji, naprawiać, otwierać się. Wychodzić ze skorupki.

Grudzień 2021 r.
Katarzyna Szota-Eksner
Geek Factory