Spisuję kobiece opowieści

HerStorie
Z otwartymi oczami...
Luty 2023 r.
Życie wije się jak leśna ścieżka. Są okresy kwitnienia i takie kiedy liście z nas opadają odsłaniając nagi szkielet.
HerStorie
Lubię ten stan!
Styczeń 2023 r.
Ugotowaliśmy kaszę z warzywami. Noc była ciepła. Niedźwiedzie spały mocno zapewne pochrapując miarowo i śniąc o tłustych czasach. Przez ponad dobę nie spotkaliśmy żadnego człowieka ale dzielnie towarzyszył nam pies Futu. W pobliskim strumyku krzątały się pracowicie bobry. Północ przespaliśmy, ale to nie szkodzi.
HerStorie
Teraz trwa pełnia...
Grudzień 2022 r.
Przyjmuję także, że magia i iluzja, choć mogą być bogate i kuszące, ostatecznie osłabiają ludzkiego ducha. I serio traktuję słowa Thomasa Hardy’ego: Jeżeli jest jakaś droga ku Lepszemu, to wymaga ona bezwzględnie dokładnego przyjrzenia się Najgorszemu.
HerStorie
Bycie w drodze. Dorota Matheja herstoria.
Grudzień 2022 r.
Doświadczenie bycia w drodze nie tylko poszerza wiedzę, ale także budzi nową wrażliwość. Pani Dorota wielokrotnie w rozmowie podkreśla, że wielokulturowość jest bogactwem tej ziemi. Ale ta świadomość wiąże się z potrzebą ciągłego bycia w ruchu, układania się, bycia czujną. Byciem w drodze. Nieustannym.
HerStorie
Herstoria Siostry Sigisberty z Toszka.
Listopad 2022 r.
Pani Donata opowiada mi też o kobiecie, która wraz z mężem prowadziła warsztat samochodowy naprzeciwko szpitala. Ruskim czasem popsuł się samochód i przyprowadzali go więźniowie. I ona dawała im po kryjomu jedzenie - chleb, ziemniaki. Nazywała się Marta Mrosek. Drobne ale odważne gesty, które zmieniają świat.
HerStorie
Nie bałam się zmian. Herstoria Anny Skucha-Żaczek
Listopad 2022 r.
Czułam, że wszędzie dam sobie radę. (Jak to cudownie i sprawczo brzmi!). Nie bałam się zmian. Nie chciałam ich, ale nie bałam się.
HerStorie
Prosto z serca. Herstoria Małgorzaty Mrozek z Kotulina
Listopad 2022 r.
Tak właśnie zaczyna się ta herstoria. Pani Małgorzata ma teraz 83 lata. Zostałam zaproszona do jej domu w Kotulinie Dom pełen kobiet. Poruszająca gościnność. Śląski kołocz. Gwar i piękna kobieca energia. Przeglądamy albumy ze zdjęciami. Małgorzata Mrozek jest finalistką wielu konkursów mowy śląskiej. Trudno doliczyć się jej wszystkich sukcesów. Znają ją tutaj w Kotulinie. Jest niezwykle pogodną osobą. Pięknie się jej słucha. (Pięknie słucha się wszystkich zgromadzonych tutaj kobiet).
HerStorie
Kocham Was. Herstoria pani Zosi terapeutki ze szpitala w Toszku.
Listopad 2022 r.
Pani Zosia – młoda terapeutka. Dojrzała - 83-letnia kobieta. Zadbana, w pięknej fryzurze. Z błyskiem w oku ale też w rezygnacji. Wszystko się miesza.
HerStorie
To właśnie moje Bieszczady...
Sierpień 2022 r.
Na połoninie robię nic. Przede mną Wielka Przestrzeń. Za mną te wszystkie Różne Ważne Problemy. Zajmę się nimi potem. Cisza. Tylko wiatr wieje i przesuwa chmury na niebie.
HerStorie
Nie ma złych, czy dobrych uczuć...
Marzec 2022 r.
Nie ma złych czy dobrych uczuć. One po prostu są. Tak jak ten lęk, który nam towarzyszy. Jesteśmy z nim. Z tym lękiem. Jesteśmy w tym wszyscy.
HerStorie
Elżbieta z Pyskowic. Po prostu harcerka.
Wrzesień 2021 r.
I koniecznie sprawdź kto w Polsce rozkręcił harcerstwo.”Sprawdziłam. Ale harcerstwo to przecież sieć. Miasta, miasteczka, wsie, zaangażowanie wiele osób, które często działały wyłącznie społecznie i z pasji. Harcerką jest się przez całe życie.
HerStorie
Jadwiga z Pyskowic. Pani w koku.
Wrzesień 2021 r.
Pani Żelazna zawsze jawiła mi się jak postać z filmu. O takim koku marzyłam lecz jako mała dziewczynka mogłam się tylko przyglądać jak takowe się czesze. Siostra mojej Mamy uczyła się fryzjerstwa w zakładzie na Szopena. Często przychodziły do niej panie na czesanie. Z buteleczką małego piwa, poprzednika pianki strong.
1234
Geek Factory