Spisuję kobiece opowieści

HerStorie
Prosta herstoria o pasji.
Luty 2024 r.
Żółty dom po lewej. Łatwo trafić. Drzwi otwiera mi kobieta o niezwykle ujmującym uśmiechu. Siwe kręcone włosy. I ten uśmiech. Nie jestem przyzwyczajona nie bywam w takich sytuacjach. (Mówi pani Elżbieta i tak rozpoczyna się nasza rozmowa.) Z zawodu jestem krawcową. Zwykłą krawcową. (Chwila ciszy) Szyję. Ale nie tak żeby projektować ale po prostu. Skrócić, przeszyć, zamek wszyć.
HerStorie
Moja herstoria. Pyskowice.
Styczeń 2024 r.
Pyskowice 2024. Dobry Nowy Rok.
HerStorie
Herstoria o sprawczości i działaniu. Anna Surdel z Pilchowic
Styczeń 2024 r.
Nie znam stanu nudy. Mam 72 lata, póki głowa sprawna to jest dobrze. Komputer ogarnęłam, telefon też, mam masę przyjaciół i chcę działać jak najdłużej.
HerStorie
Widzę w ludziach, to co dobre. Herstoria Anny Zwiorek-Rotkegel
Styczeń 2024 r.
Dwa lata temu otworzyłam pracownie w domu moich rodziców. Była to już konieczność ponieważ malowanie na rozłożonej foli w pokoju między łóżkiem a biurkiem stawało się męczące. Proszę sobie wyobrazić codzienne sprzątanie sztalugi i farb, o zapachu werniksu i farb olejnych już nie wspomnę.
HerStorie
Herstoria o kobiecym ,,męstwie”. Celina Romańska z Pyskowic.
Grudzień 2023 r.
Pani Celina mieszkała na poddaszu w Domu Nauczyciela (ulica Traugutta 2). Miała malutkie mieszkanko a w nim wielki fortepian. Prawdziwy. Była zapraszana na świętowanie Dnia Nauczyciela.
HerStorie
Herstoria o silnej kobiecie. Róża Rekus z Wielowsi.
Grudzień 2023 r.
Ja to nie jestem wylewna, nie wiem o czym my tu w ogóle mamy rozmawiać. Tu się urodziłam. W Wielowsi , na tej samej ulicy tylko dwa domy dalej. Mama nas wychowywała, rodzice od zawsze stąd.
HerStorie
Krótka herstoria o miłości. Basia Surdel
Grudzień 2023 r.
Przechodzimy w życiu różne etapy. Jesteśmy wojowniczkami, matkami, działaczkami. W momencie kiedy rodzi się dziecko z niepełnosprawnością cały świat wywraca się do góry nogami i determinuje rzeczywistość. Takie było moje wyobrażenie, które potwierdza opowieść mamy Franka.
HerStorie
Trzy Siostry. Herstoria z Pyskowic
Grudzień 2023 r.
Trzy siostry. Miłość przeplata się z determinacją. Wielka historia z codziennością. Myślę o tych trzech dzielnych kobietach. Patrzę na zdjęcie Tante Idy. Stoi wyprostowana. Niepokorna. Czy gdyby trzy siostry siadły razem do stołu to jak potoczyłaby się ich opowieść?
HerStorie
Herstoria Teresy Szymońskiej z Sośnicowic
Grudzień 2023 r.
Na wakacje do Sierakowic do dziadków jeździliśmy, bo tam było duże gospodarstwo. Kiedyś to było lepiej, lataliśmy całą gromadą dzieciaków na podwórku. Teraz dla dzieci to kara odejść od laptopa i wyjść na podwórko.Na nasze Sośnicowice mówiło się ,,miasteczko’’ i na pamiątkach komunijnych z 1910 roku jest nawet zapisane ,,w miasteczku’’. (Pokazuje mi pani Teresa). Jeszcze do tej pory starzy mieszkańcy mówią – jadę do miasteczka.(Pani Teresa zamyśla się.)
HerStorie
Działam, to znaczy, że istnieję. Herstoria pani Ilony Paszek.
Grudzień 2023 r.
Jak się w człowieku zaszczepi sprawczość i obowiązkowość, to ona już zostaje. Ja to robię przecież też dla siebie. Jak widzę, że ludzie są zadowoleni, to daje mi to ogromną satysfakcję.
HerStorie
Niech żyje herstoria!
Listopad 2023 r.
Konferencja ,,(Nie)znane - ważne postaci z powiatu gliwickiego” na Zamku w Toszku. Już wkrótce nowe herstorie na blogu...
HerStorie
Bycie w drodze. Dorota Matheja herstoria.
Grudzień 2022 r.
Doświadczenie bycia w drodze nie tylko poszerza wiedzę, ale także budzi nową wrażliwość. Pani Dorota wielokrotnie w rozmowie podkreśla, że wielokulturowość jest bogactwem tej ziemi. Ale ta świadomość wiąże się z potrzebą ciągłego bycia w ruchu, układania się, bycia czujną. Byciem w drodze. Nieustannym.
1234
Geek Factory